понеділок, 28 листопада 2022 р.

"Інклюзія", або особлива дитина серед нас

 Посада асистента вчителя є відносно новою  в 

 Україні й розглядається в контексті поширення інклюзивної освіти."Інклюзивне навчання – це комплексний процес забезпечення рівного доступу до якісної освіти дітям з особливими освітніми потребами шляхом організації їх навчання у загальноосвітніх навчальних закладах на основі застосування особистісно орієнтованих методів навчання, з урахуванням індивідуальних особливостей навчально-пізнавальної діяльності таких дітей" (Концепція розвитку інклюзивної освіти. Наказ МОН від 01.10.2010 № 912 «Про затвердження Концепції розвитку інклюзивного навчання »). https://mon.gov.ua/ua/npa/pro-zatverdzhennya-kontseptsii-rozvitku-inklyuzivnogo-navchannya               

    Інклюзія або включення – методика, при якій дітей з особливими потребами навчають у звичайних школах разом з усіма дітьми. На даний час значно посилилась увага до якості і доступності освіти для дітей з особливими освітніми потребами.

 

     З початку 2020-2021 н.р. в інклюзивних класах почали навчатися 25 078 учнів. Ця кількість майже в 10 разів перевищує дані п’ятирічної давнини. Загалом у школах створено 18 687 інклюзивних класів.  Майже 43% від загальної кількості шкіл організували інклюзивне навчання. Тобто майже кожна друга школа в Україні навчає дітей з особливими освітніми потребами.Також із 2019-2020 навчального року інклюзивне навчання запроваджено в закладах професійної, професійно-технічної та вищої освіти,  де інклюзивно навчаються 1312 здобувачів освіти з особливими освітніми потребами.

 

     Асистент (від лат. assistens (assistentis) – присутній, помічник. Асистент учителя є асистентом саме вчителя, а не дитини. Це означає, що він не прив’язаний до однієї чи кількох дітей, а працює з усім класом. Основні завдання асистента вчителя співпраця з вчителем інклюзивного класу, аби допомогти приділити увагу кожному учню під час освітнього процесу.

 

        Здійснюючи професійну діяльність, асистент учителя має право: Š

- самостійно обирати форми, методи, способи навчальної роботи, нешкідливі для здоров’я учнів;


- брати участь у роботі методичних об’єднань, нарад, зборів закладу освіти та зборів інших органів самоврядування, в заходах, пов’язаних з організацією освітнього процесу;


- обирати форми підвищення своєї кваліфікації; навчатися закладах вищої освіти і закладах системи підготовки та підвищення кваліфікації педагогічних працівників;


- вносити керівництву закладу освіти і органам управління освітою пропозиції щодо покращення освітнього процесу;


- бути членом професійних спілок та інших об’єднань громадян, діяльність яких не заборонена законодавством;


 - порушувати питання захисту прав, професійної та людської честі і гідності.


Основні функції асистента вчителя


Організаційна   Допомагає в організації освітнього процесу в класі з інклюзивним навчанням; надає допомогу учням з особ­ливими освітніми потребами в організації робочого місця; проводить спостереження за дитиною з метою її індивідуальних особливостей, схильностей, інтересів та потреб; допомагає концентрувати увагу, сприяє формуванню саморегуляції та самоконтролю учня; співпрацює з фахівцями, які безпосередньо пра­цюють із дитиною з особливими освітніми потребами та беруть участь у розробці індивідуальної програми розвитку. Забезпечує разом з іншими працівниками здо­рові та безпечні умови навчання, виховання та праці. Веде встановлену педагогічну документацію.


Навчально-розвиткова Співпрацюючи з учителем класу, надає освітні по­слуги, спрямовані на задоволення освітніх потреб учнів; здійснює соціально­-педагогічний супровід дітей з особливими освітніми потребами, дбає про професійне самови­значення та соціальну адаптацію учнів. Сприяє розвитку дітей з особливими освітніми потребами, поліпшенню їхнього психоемоційного стану. Стимулює розвиток соці­альної активності дітей, сприяє виявленню та розкрит­тю їхніх здібностей, талантів, обдарувань шляхом їхньої участі в науковій, технічній, художній творчості. Створює навчально­-виховні ситуації, атмосферу оптимізму та впевненості у своїх силах і майбутньому.


Діагностична Разом із групою фахівців, які розробляють інди­відуальну програму розвитку, вивчає особливості ді­яльності і розвитку дітей з особливими освітніми потребами, оцінює навчальні досягнення учня; оцінює виконання індивідуальної програми розвитку, вивчає та аналізує динаміку розвитку учня.


Консультативна Постійно спілкується з батьками, надаючи їм не­обхідну консультативну допомогу; інформує вчителя та батьків про досягнення учня. Дотримуєть­ся педагогічної етики, поважає гідність особистості дитини, захищає її від будь-­яких форм фізичного або психічного насильства. Постійно підвищує свій професійний рівень, педаго­гічну майстерність, загальну культуру.


Прогностична  На основі вивчення актуального та потенційного розвитку дитини бере участь у розробці індивідуальної програми розвитку.   


     Основна мета інклюзії – якісні зміни в розвитку дітей, що мають особливості освітні потреби. Це означає, що всі діти можуть навчатися в школах за місцем проживання, в загальноосвітніх класах, в яких в разі необхідності їм буде надаватися підтримка як у навчальному процесі, так і з перепланування школи, класів, програм і діяльності з тим, щоб всі учні без виключення навчалися і проводили час разом.Сучасні навчальні заклади та освітня система мають відповідати потребам усіх дітей. Кожна дитина – це найбільший та найцінніший скарб для своїх батьків та родичів, а всі діти разом – це скарб суспільства, і від того, наскільки ми цінуємо та поважаємо кожного – залежить і наше життя у майбутньому. Кожна дитина має рівні права на життя та освіту.


 Слід пам’ятати, що особлива дитина – це не вирок, а виклик суспільству!

Нормативно-правова база

 Нормативно-правова база асистента вихователя/вчителя

Постанова КМУ № 872 від 15.08.2011р. «Про затвердження Порядку організації інклюзивного навчання у загальноосвітніх навчальних закладах»  

Постанова КМУ № 863 від 15.11.2017 р. «Про внесення змін до Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами» 

Постанова КМУ  № 526 від 23.08. 2016 р. «Про внесення зміни у додаток 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 р. № 1298» 

Наказ МОН № 609 від 08.06.2018 р. «Пpo затвердження Примірного положення про команду психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами в закладі загальної середньої та дошкільної освіти» 

Наказ МОН № 90 від 01.02.2018 р. «Про внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки України від 06 грудня 2010 року N 1205» 

Лист МОН № 2.5-281 від 05.02.2018 р. «Роз'яснення стосовно тривалості уроків в інклюзивних класах, а також функціональних обов'язків асистента вчителя» 

Лист МОН № 1/9-413  від 13.08.2014 р. «Про організацію навчально-виховного процесу учнів з розумовою відсталістю та затримкою психічного розвитку» 

Лист МОН №1/9-694 від  28.09.2012 р. «Щодо введення посади вихователя (асистента вчителя) у загальноосвітніх навчальних закладах з інклюзивним навчанням» 

Лист МОН № 1/9-384 від 18.05.2012 р. «Про організацію інклюзивного навчання у загальноосвітніх  навчальних закладах»

https://studio.youtube.com/channel/UC412Q7QwTY4UhU3xfNk22UQ/videos/upload?filter=%5B%5D&sort=%7B%22columnType%22%3A%22date%22%2C%22sortOrder%22%3A%22DESCENDING%22%7D

 https://studio.youtube.com/channel/UC412Q7QwTY4UhU3xfNk22UQ/videos/upload?filter=%5B%5D&sort=%7B%22columnType%22%3A%22date%22%2C%22sort...